تبلیغات
روستای زیبای انگشتجان - مقدار کود دهی درختان میوه
 
 
مقدار کود دهی درختان میوه
نظرات | ( )

درختان بارده هر سال به مصرف کود های عناصر اصلی مانند ازت , فسفر و پتاسیم نیاز دارند.دو عنصر ازت و پتاسیم اثر قابل توجه روی رشد و بار دهی درخت دارند. از کود ازته به مقدار خیلی زیاد استفاده نشود. مصرف خیلی زیاد ازت یا دیر هنگام ازت منجر به ضعیف شدن رنگ و کیفیت میوه می شود.

درختان بالغ به طور تقریبی به 0.3 کیلو گرم ازت , 0.15 کیلوگرم فسفر و 0.65 کیلوگرم پتاسیم به ازای هر درخت بسته به رشد درخت و حاصلخیزی خاک نیاز دارند. از کود های شیمیایی دارای هرسه عنصر فوق و از کود های الی دارای عناصر غذایی اصلی و فرعی برای کود دهی به درختان استفاده نمود.
ازت برای بسیاری از وظایف درخت ازجمله رشد , تشکیل جوانه میوه , تشکیل میوه و اندازه میوه لازم می باشد.نوع پایه درخت , فاصله درختان و هرس کردن بر مقدار مصرف ازت تاثیر می گذارند.رشد درخت , رنگ برگ ها و رنگ میوه , کیفیت و قابلیت نگهداری میوه , تعادل عناصر غذایی در برگ ها و خاک از موارد مهم در کود دهی به درختان می باشد
.
به ازای هر سال سن درخت , به مقدار 40-30 گرم ازت به هر درخت داده می شود.
کود ازته در اوایل بهار به درختان داده می شود. بسته به نوع خاک و میزان بارندگی مصرف ازت ممکن است در چند نوبت انجام شود.
درختان میوه به فسفر به مقدار زیاد نیاز ندارند.
پتاسیم برای رنگ میوه , مقاومت به سرما , رشد درخت و مقاومت در برابر بیماری ها مهم می باشد. مصرف کود پتاسیم به مقدار زیاد ممکن است سبب کمبود منیزیوم در درختان میوه شود.مقدار 50 گرم اکسید پتاسیم برای هر درخت که قطر تنه درخت 2.5 سانتی متر است داده می شود.
کود پتاسیم را جداگانه یا توام با ازت در اوایل بهار به درختان داده شود.
کمبود منیزیوم می تواند موجب ریزش میوه قبل از رسیدن در زمان برداشت گردد.منیزیوم قسمتی از مولکول کلروفیل یا سبزینه برگ می باشد. کمبود بور شاید متداول ترین کمیود های ریز مغذی ها باشد. کمبود آن بیشتر در خاک های قلیایی , خاک های اسیدی , خاک های خشک, خاک های دارای ماده آلی پائین یا درخاک های شنی بوجود آید.کمبود بور روی رشد و میوه دهی درخت اثر می گذارد. کمبود سایر عناصر غذایی به نوعی روی رشد و میوه دهی درخت تاثیر می گذارند.

 درختان میوه به کود های متفاوت از درختان دیگر نیاز دارد. بیشتر درختان به کود دارای نسبت 4-1-1 ازت , فسفر و پتاسیم نیاز دارند. اما دادن ازت خیلی زیاد موجب شاخه و برگ دهی و رشد رویشی زیاد در درختان میوه می شودو درنتیجه درختان گل و میوه زیادی نمی دهند.کود دارای ازت پائین به نسبت 1-1-1 یا 1-2-1 بهتر است. ازت کود باید نصف آن غیر قابل حل در اب , کند آزاد و نصف دیگر قابل حل در آب باشد.ازت غیر قابل حل در اب به آهستگی تجزیه می شود و درختان را در طول چند ماه تغذیه می کند. کمپوست یا کود مرغی یا دامی بیشتر کود های کند آزاد ساز هستند. به درختان میوه در پائیز یا زمستان , قبل از رفتن به خواب کود می دهند و نمی تواند عناصر غذایی را جذب نماید.با توجه به آزمون خاک و نیاز درختان به عناصر غذایی بهترین زمان را برای کود دهی انتخاب کنید.

موفق باشید


chale-alamoutبرگرفته از : 7مطالب مرتبط :

سوپر جاذب یا جاذب الرطوبه کشاورزی(خاک ژله ای)
نمونه برداری از خاک
نقش زنبور عسل در پایداری محصولات کشاورزی
انواع کودها
علت زردی برگ درختان میوه یا کمبود آهن


مرتبط با : مطالب آموزنده کشاورزی
برچسب ها : مقدار کود دهی درختان میوه-مقدار-کود دهی-درختان-میوه-کشاورزی-مطالب آموزنده کشاورزی-
نویسنده : خانم قاسمی
تاریخ : دوشنبه 9 خرداد 1390
زمان : 10:17
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
real psychics یکشنبه 16 مهر 1396 19:35
سلام من هستم، من هم به طور منظم از این وب سایت بازدید می کنم
این صفحه وب واقعا خوب است و کاربران هستند
واقعا به اشتراک گذاشتن افکار دلپذیر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ