کوه علمدار
نظرات | ( )

کوه علمدار

بر فراز بلندترین قله کوه میشو موسوم به کوه علمدار مقبره ای است که زیارتگاه عده ای از اهالی شهرهای تسوج،دیزج شیخ مرجان ،مرند ،کُشکسرای و... و روستاهای کوچک و بزرگ که از توابع این شهرها میباشند که در اطراف کوه علمدار نیز قرار گرفته اند و به خصوص شهر ایلخچی از توابع اسکو، میباشد. درهمین جا علاوه بر قبری که در خارج از ساختمان در محوطه باز و به بلندی یک متر سنگ چین شده قرار دارد چندین گنبد جدا از هم ولی متصل به یکدیگر نیز وجود دارد که هر یک دارای درب جداگانه ای است که مسلماً برای بیتوته زائرین تعبیه شده است.ساختمان ها از سنگ و آجر ساخته شده و تقریباً می توان گفت سبک دوره صفویه را دارند. نام صاحب قبر سلطان علی بن رستم بر لوح کنده شده است. مردمان معتقد زیادی هرساله در فصل تابستان و پاییز برای ادای نزورات و قربانی گوسفند به این محل رو می‌آورند و یکی دو شبانه روز در اینجا و در همین ساختمان بیتوته می‌کنند و قبر را زیارت می‌نمایند.

مسیرهای دسترسی به قله کوه علمدار:

کوه علمدار بلندترین قله در بین مجموعه کوههای میشو است و 3155 متر ارتفاع دارد و این یعنی عظمت،استواری ،همواره بودن و نفس کشیدن.
دو راه اصلی برای رسیدن به اوج این کوه وجود دارد که عبارتند از:
1- مسیر روستای الماس که از توابع شهر تسوج میباشد و در شمال آن شهر و جنوب کوه علمدار واقع شده است،مراجعه کنندگان از این مسیر باید از داخل روستا عبور کنند.
2- از شهر کُشکسرای که بعد از شهر مرند در مسیر خوی واقع شده است.
غیر از این دو مسیر اصلی مسیرهای فرعی دیگری نیز وجود دارد که مردم بومی روستاهای اطراف این کوه برای دسترسی به قله از آنها استفاده می نمایند.

تصاویری از کوه علمدار :


کوه علمدار از نمای دور
کوه علمدار - انگشتجان

گنبد های زیارتگاه کوه علمدار

قنبدهای کوه علمدار- انگشتجان

مقبره کوه علمدار

قبر زیارتگاه کوه علمدار- انگشتجان


مطالب مرتبط :
شعری برای حال وروز دریاچه ارومیه
یک بازی سنتی (بش داش)

نام روزهـای هفتـه در ایـران باستـان‎‎
تقویم زنبورداری
آموزش تصویری ساخت ایمیل در یاهو
دانلود مرورگر گوگل کروم


مرتبط با : متفرقه
برچسب ها : کوه علمدار-کوه علمدار تسوج-کوه علمدار مقبره ای-مسیرهای دسترسی به قله کوه علمدار-
نویسنده : جواد قاسمی
تاریخ : پنجشنبه 22 آبان 1393
زمان : 15:19
مردم روستایی که باران را دوست ندارند
نظرات | ( )

تیتر خبر سایت خبر گزاری فارس درباره انگشتجان:
مردم روستایی که باران را دوست ندارند!!!


متن خبر اینگونه نوشته شده که:

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، بارش‌های اخیر موجب گل آلود شدن آب لوله‌کشی روستای انگشتجان از توابع بخش تسوج شده است و بر همین اساس شورای اسلامی روستای انگشتجان با ارسال نامه‌ای به استانداری آذربایجان‌شرقی که رونوشت آن به دفتر خبرگزاری فارس  نیز ارسال شده است خواستار رسیدگی به این امر شده‌اند.

در این نامه آمده است: آب لوله کشی روستای انگشتجان از توابع بخش تسوج در زمان بارندگی به خصوص در فصل بهار و پائیز که فصل بارندگی می باشد به دلیل گل آلود شدن آب لوله کشی جهت شرب و شستشو غیر قابل استفاده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: به علت عدم دسترسی به آب مناسب و مراجعات مکرر به ادارات و عدم دریافت پاسخ لازم از سوی مسئولان اهالی روستا دچار مشکلات عدیده ای گردیده و خواستار رسیدگی به این موضوع در اسرع وقت هستند

برگرفته از :خبرگزاری فارس

پی نوشت:  با اینکه مردم شریف روستای انگشنجان از این بابت با مشکل جدی مواجه شده اند ولی بازهم نوشتن این تیتر برای مردمی که حیاطشان به باران  و آب وابسته است امری ناپسند است.مطالب مرتبط :
 فراخوان عکسهای قدیمی
پیشرفت های روستا به روایت تصویر
عرض تشکر و قدردانی
شــــرکـت در نظــرســـــــــــــنجی
نتیجه نظر سنجی هیدر وبلاگ
طرح انتقال آب دریان و دیزه در
محرم محمدزاده گزارشگر توانمند شبکه سهند در انگشتجان


مرتبط با : اخبار و اطلاع رسانی
برچسب ها : مردم روستایی که باران را دوست ندارند-خبرگزاری فارس-باران-تیتر خبرگزاری فارس درباره آب لوله کشی روستای انگشتجان-نامه شورای اسلامی روستای انگشتجان-
نویسنده : جواد قاسمی
تاریخ : دوشنبه 5 آبان 1393
زمان : 17:48


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic