لالایی های آذربایجان
نظرات | ( )

لالایی های آذربایجان "بایاتی"هایی هستند که مادران هنگام خواباندن فرزند بر بالین وی می خوانند و همچون لالایی های مناطق دیگر ایران سرشار از مهر و محبت مادران و مملو از تصویر فراز و نشیب های زندگی مردمان این سامان می باشند.

 تشبیهات :

در بیشتر لالایی های آذربایجان، مادر فرزند خود را به مظاهر زیبای طبیعت تشبیه می نماید که این خود نمادی از زندگی اصیل روستایی این منطقه و به دور از هیاهوی زندگی امروز،عاطفی ترین وزیباترین لالایی ها را شکل میدهد:

داغلارین لالاسینا
برای لاله های کوهستان

گوزلرین قاراسینا
برای سیاهی چشم ها

آنالارقربان اولسون
مادران قربان شوند

ئوز کورپه بالاسینا
برای کودک کوچک شان

●●●●●●•••••••●●●●●●

 قربان صدقه فرزند :

در میان لالایی های آذربایجان این مضمون با صراحت لهجه بسیار و با عشقی وصف ناشدنی از سوی مادر به فرزند خویش جلوه گر میشود،که در لالایی های مناطق دیگر ایران به این گونه دیده نمی شود و علت آن را می توان در احترامی دانست که مادر به واسطه داشتن و به ثمر رساندن فرزند در ایل کسب مینماید. مادر علاوه بر داشتن رابطه عاطفی شدید با فرزند خود ،نوعی مسئولیت در ارتباط با حفظ و بقای ایل بر دوش می کشد.پس فرزند باید از چشم بد دور باشد و طبیعی است که مادر از نگاه به او سیر نمی شود.

 

لای لای دئدیم بویونجا
لالای گفتم به اندازه قدت

باش یاسدیغا قویونجا
تا سرت را بر بالش گذاشتی

یات سن گول یاتاغیندا
بخوابی در خوابگاه گل

باخیم سنه دویونجا
تا سیر نگاهت کنم


ارسال شده توسط : داریوش قاسمی
 

مرتبط با : آنا دیلیمیز
برچسب ها : لالایی های-آذربایجان-
نویسنده : جواد قاسمی
تاریخ : دوشنبه 23 آذر 1394
زمان : 15:56
راه اندازی گروه انگشتجان در تلگرام
نظرات | ( )

در راستای استفاده از مطالب و نکات سازنده و آموزنده هم ولایتی های عزیز در اقصا نقاط کشورمان و حضور در رسانه های اجتماعی که امروزه از اهمیت خاصی برخوردار شده که همه گیر بودن و تاثیر گذاری آن بر هیچ کس پوشیده نیست و همچنین بهره مندی از پیشنهادات و انتقادات انگشتجانی های فهیم ، پرتلاش ، جوانان و نوجوانان و بکار گیری تجارب ارزنده پیشکسوتان در سازندگی و آبادانی روستایمان و معرفی هرچه بهتر زادگاهمان در رسانه های جمعی، گروه (انگشتجان در تلگرام ) را تشکیل داده ایم که الحمدالله با استقبال گرم و پر شور هم روستائیان عزیز مان مواجه شده و در اندک زمان شاهد پیوستن هم ولایتی های زیادی با رده های سنی مختلف به گروه هستیم و با تبادل اطلاعات و ارسال مطالب آموزنده علاقه مندی خود به زادگاهشان و عمران و آبادانی آن را به نحو چشم گیری نشان داده اند

خدا را بخاطر این موفقیت که می توانیم با استفاده از رسانه های جمعی در کمترین زمان با دوستانی که سال هاست از زادگاهشان مهاجرت کرده اند ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم شاکریم .

جهت فعالیت قانونمند اعضای محترم در گروه، چهار چوبی مشخص شده که امید است در رعایت آن کوشا باشیم

قوانیندر پایان لازم بذکر است که آدرس وبلاگ انگشتجان به آدرس http://anghoshtejan-aj.mihanblog.com هم در این گروه برای استفاده عموم ارسال می شود

بی شک بیش از همه، از اعضای محترم شورای روستا ، هیات امناء محترم مساجد ، سایر ریش سفیدان ، صاحبان علم ، ادب ،قلم و بیان، انتظار داریم ما را در این عرصه بیش از پیش یارو یاور باشند.


 

جهت عضویت در گروه با استفاده از گوشی همراه خود به آدرس اینترنتی زیر مراجعه نمایید سپس گزینه join gropu و بعد گزینه ok را بزنید.
لینک گروه انگشتجان در تلگرام: http://telegram.me/joinchat/B2PYywE_hPUztj9j_NGPcwخدمتگذاران شما  احد اصغرزاده و جواد قاسمیمرتبط با : اخبار و اطلاع رسانی
برچسب ها : گروه-تلگرام-انگشتجان-
نویسنده : جواد قاسمی
تاریخ : پنجشنبه 5 آذر 1394
زمان : 19:06
نمایان شدن نام خدا توسط ابرها در روز عاشورا
نظرات | ( )

تصویری که در این پست درج شده است توسط بنده در روز عاشورای امسال (94) از دسته شاه حسین گویان روستا در قبرستان گرفته شده است.
همانطور که ملاحظه میفرمایید در این عکس نوشته ی بسم الله توسط ابرها در بالای کوههای روستا ایجاد شده است که برای خود من که بعدا در بررسی عکس متوجه آن شدم خیلی جالب و حیرت انگیز بود.
البته لازمه عرض کنم کیفیت عکس در هنگام آپلود افت کرده و از وضوح کامل که در اصل عکس هست برخوردار نیست ولی باز هم کاملا مشخصه.

این عکس با دوربین گوشی با استفاده از تکنولوژی پانورما گرفته شده است.
جهت مشاهده روی عکس کلیک کنید.

روز عاشورا در انگشتجان


مرتبط با : اخبار و اطلاع رسانی
برچسب ها : عاشورا-بسم الله-انگشتجان-
نویسنده : جواد قاسمی
تاریخ : دوشنبه 2 آذر 1394
زمان : 14:21


 

شارژ ایرانسل

فال حافظ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic